Türkçe

Otizm Nedir? Belirtileri Sebebi Çeşitleri Nelerdir?

Nedir otizm ?
Belirtileri nelerdir ?
Çeşitleri nelerdir ?
Sebebi nedir ?

Otizm tanımı, çeşitleri, belirtileri, sebebi  ile ilgilenmiyoruz. Kişinin kendisi ile ilgileniyoruz. Kendi içinde değerlendiriyoruz karşılaştırma, kıyaslama yapmadan. Her insan farklı bir dünya kişileri kategorize edip, onlara sınırlar çizmek yerine her bireyi kendi özellikleri ile değerlendirmek en işlevsel yaklaşımdır .

Yinede otizm tanımına bakacak olursak ‘sosyal,duygusal davranışlarda gösterilen iletişim bozukluğudur ‘ demek mümkün .

Belirtilerini de şöyle sıralayabiliriz.

Sosyal  adaptasyon problemleri.

İletişim kurmada yaşanılan tipik olumsuz davranışlar.(göze bakmama,söyleneni duymazdan gelme,gülerek ,ağlayarak tepkiler verme vb.)

Kendince anlamlı bizce anlamsız olan uğraşlar edinme .(küp çevirme,aynı dergiye defalarca bakma ,gazete broşür toplama ,ip çevirme ,başını sağa sola sallama ,ellerini sallama vb.)

Nesne bağımlılığı (bir oyuncak,tabak,küp dergi vb nesneyi devamlı yanında gezdirme , ayrılamama)

Olaylara kişilere ,nesnelere ,değişikliklere karsı sosyal kabul edilebilirliği olmayan ani tepkiler verme .

Söylenen cümle ,sözcükleri tekrar etme ,ezberleme ,aynı şeyleri devamlı söyleme .bu daha önceden izleği bir reklam filminin repliği olabilir ,yada sizin ona  söylediğiniz  bir cümle de olabiliriz ses tonlamalarına dahi dikkat ederek  ezberler ve zaman zaman tekrar edebilirler.   Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkün.

Her çocuk otizmden aynı derece etkilenmiş ,aynı özellikleri gösterir diye bir yoktur.yada hepsi aynı derece iletişim kuramaz ,aynı güçlükte sosyal adaptasyon problemleri yasar diyemeyiz. Hepsi farklı ve kendi içinde farklı özellikler ,farklı yetenekler  ,uğraşlar gösterir.

Çeşitlerine gelince

Aspergerg :otzimden hafif derecede etkilenmiş olup zihinsel işlevleri normal sadece iletişim kurmada gösterdikleri hafif belirtiler olabilir. Ancak özel yetenekleri ,uğraşları vardır. Yetenekleri desteklendiğinde anlamlı işler başarabilirler. İş sahibi olup sosyal hayata uyum sağlayabilirler.

Red sendromu: kız çocuklarında görülen bir durumdur. Ağır derecede iletişim bozukluğudur. % 80-90 oranında  iletişime geçmeyi red ederler. Beden dillerine bunu yansıtırlar.Elleri ile yüzünü kapama ,kendi içine doğru yönelen bir beden dili halinde bulunma .belli kişilerle iletişim halinde bulunma bu genelde annedir. Red sendromu olan bir çocuk anneye karsı normal iletişim becerileri gösterebilirken diğer insanları yok sayıp red edebilirler. Eğitim ile bu kişileri çoğaltıp uygun yöntemlerle eğitim sistemi uygulanmalıdır.

Bunun dışında etkilenme derecelerine göre  ağır,orta,hafif  derecede otizm çeşitleri vardır.her çocuğun farklı gelişimsel süreci ,farklı etkilenme derecesi ve farklı özellikleri vardır.

Otizmin henüz kesinleşen bir sebebi yoktur. Sebebi üzerine araştırmalar hala devam etmekte farklı görüşler sergilenmektedir .kimi araştırmalar bedensel  bir sebep gösterirken kimi araştırmalar beden sel sağlıksız bir durumun varlığını gözlemlememiştir. Bu durumdan dolayı hastalık olarak kesinlikle değerlendirilmez. Sebebi bilinmeyen bir durumun önüne geçebilirmiyiz ben sanmıyorum. Otizmin ne doğum öncesinde kullandığınız ilaçlar ,ne sigara, ne alkol  nede doğum anı ve doğum sonrası  bir sebeple açıklanamaz.

Tedavi kısmına gelecek olursak hastalık değilki tedavi edilsin . öyle bir ilaç kullanacak ,ameliyat olcak, diyet yapacak, yok elektrik akımları verilecek, masaj yapılacak, hayvanlara dokunacak  ve okus pokus  çocuk normal sosyal iletişim becerilerine sahip olacak diye beklerseniz yanılırsınız. Zamanınıza ve paranıza yazık edersiniz. Hiç faydası yok denilmez tabi ki mutlaka vardır faydası bu uygulamalar normal bireyleri bile rahatlatır. Elbette çocuğunuza katacağı şeyler de vardır ama birden bire çocuğu normal iletişim düzeyine getiremeseniz.

8 yılıdır bu işin içinde olan bir eğitimciyim. Ama buna eğitimci gözü ile değil bir birey gözü ile baktığımda bu işin tek çaresinin eğitim olduğunu gördüm. Yukarıda saydığım uygulamaları deneyen çok velim oldu ve sonuçta yine en iyi eğitimle yol kat edildiğini gördüler.

Erken yaşlarda teşhis etmek ve bütünlük içinde bir eğitim sistemini uygulamak gereklidir. Aileden başlayıp okulda devam eden ve günlük yaşama aktarılan, çocuğumuzun öncelikli ihtiyaçları ve becerileri doğrultusunda sıralanan bir süreci benimsemeliyiz. Bu yüzden çocuğumuzu iyi tanıyıp kıyaslama yapmadan neye ihtiyacı olduğunu iyi bilmeliyiz. Öz bakımını bağımsız yapmaya mı sayı saymayı öğrenmeye mi ? En sık karsılaştığım sorunlardan biride bu ne yazık ki çocuğum ne zaman kendi basına bağımsız vakit geçirmeyi öğrenecek, ne zaman kendisine sofra kurabilecek, ne zaman arkadaşları ile  uygun iletişime geçecek diye düşünmek yerine  çocuğum ne zaman  okuma öğrenecek, ne zaman toplama öğrenecek gibi sorularla karşılaştım. Öncelikle burada anneye çocuğunu gerçekten tanıtmakla işe başladık. Alt yapısı oluşturulmayan beceriler öğretilmesini engellemeye çalıştık, okuldaki arkadaşlarına yetiştirilmeye çalışılmasını kıyaslanmasını elimizden geldiğince uygun dille önlemeye çalıştık. Bunlar bireysel, eğitimlerle sağlanacak olanaklar. Bunu teke tek eğitimle sağlayabilirsiniz. Buda alanında uzman eğitimcilerle sağlanır.

Çocuğunuzu iyi sahiplenin, tanıyın ve bireysel destek aldığınız eğitimcinizin sırasından ilerleyin .özellikle çocuğum okula gidiyor diye onu sınıf arkadaşlarına yetiştireceğim diye kendinizi paralamayın. Önce siz tanıyın sonra başkalarına tanıtın . Öğretmeye çalıştığınız beceri basarı ile sonuçlanmıyorsa mutlaka alt yapısında bir eksiklik vardır. Belki öğrenmiş gibi durur öğrendi diye kabul edersiniz fakat kalıcılık sağlanması mümkün olmayabilir. Tabi göz yapayım derken kaş çıkaran duruma da düşebilirsiniz .bir şeyi öğretirsiniz fakat diğer taraftan bir şeyi yıkarsınız. Toplamayı öğrettiniz diyelim  her gün oturtup zorla çalıştırdınız  ama diğer taraftan yeni davranış problemleri, yeni takıntılar geliştirebilirsiniz bunu önlemek için çocuğumuzun bulunduğu noktadan ilerleyin. Özellikle destek eğitim aldığınız bireysel öğretmeninizin  size verdiği sorumlulukları göz ardı etmeyin .

Devlet bünyesinde tam gün eğitim veren Otistik Çocuklar Eğitim Merkezleri (OÇEM) mevcuttur. Bu merkezlere kayıt yapılabilmesi için Rehberlik ve Araştırma Merkezinin yönlendirme raporu doğrultusunda kayıt işlemleri gerçekleştirilir. Bu merkezlerde özellikle ağır- orta-hafif derecede otizmden etkilenmiş bireyleri kapsar. Gün boyu yaşamın her alanında çocuklarımızı destekleyecek,  sosyal kabul edilebilirlik düzeyini artıracak çalışmalar yapılır. Bizim için bireyin okuma –yazma, çarpma öğrenmesi önemli değildir. Bunu nerede kullanacağı önemlidir. Çocuk elindeki para ile istediğini alıp, parasını ödeyip ve para üstünü alıp sosyal kurallara uygun şekilde bu beceriyi gerçekleştiriyorsa bu evet çok önemlidir. Çünkü öncelikli amaç akademik becerileri anlamsızca çoğaltmak değil bunları günlük hayata aktarıp, genelleme yapılmasını sağlamak ve sosyal kabul edilebilirlik düzeyini yükseltmektir. Kağıt üzerinde öğrenilen her bilgi kağıt üzerinde kalır ve anlamsız zaman kaybı ve emektir. Ama tabi ki her şeyden önce sevmek emeğe sevgi ile başlamak çok önemli.

Çocukları içtenlikle sahiplenip sevgi ile yaklaştıktan sonra hiçbir emek sonuçsuz kalmayacaktır. Sevgi ile başlayan her emek başarı ile sonuçlanır. Emeklerinizin sevgi ile başlayıp başarı ile sonuçlanmasını  diliyorum.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ

HACER YÜZGEÇ

01/08/2014 Gün Ortalama:19  Bugün 20 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.196.203.41